Sborový zpěv na gymnáziu I.- VII.

 
Partitury uvedených skladeb je možno získat po zaslaní písemného požadavku pouze pro studijní účely.
 
 

SBOROVÝ ZPĚV NA GYMNÁZIU

I.

Z HUDEBNÍ HISTORIE (asi 1450 – asi 1650)

 

Obsah:

 

Jacob Obrecht (asi 1450 – 1505)                  Parce, Domine

Orlando di Lasso (asi 1532 – 1594)               Bonjour, mon coeur

Anonym (Španělsko, asi 1500)                     Pase el agoa

Josquin Desprez (asi 1440 – 1521)                In te Domine speravi

                                                                 In pace

Marco Cara (asi 1500)                                 Non e tempo d´aspettare

Clément Jannequin (asi 1480 – asi 1560)      Je ne fus jamais si aise

                                                                 Ce mois de mai

Francois Roussel (asi 1520 – 1577)               Adoramus te, Christe

Johannes de Cleve (asi 1529 – 1582)            Alleluia

Jacobus Gallus (1550 – 1591)                       Duo Seraphim

Giovanni Pierluigi da Palestrina (asi 15525 – 1594)   Kyrie 

                                                                     („Missa brevis“)

Orlando di Lasso (asi 1532 – 1594)               Che bon eccho

Jan Facilis Boleslavský (1550 – 1600)           Když jsi v štěstí

Baldassera Donato (asi 1530 – 1603)            Wann uns die Henn´

                                                                 Villanella alla Napolitana

Tomas Ludovico de Victoria (1540 – 1608)   O magnum mysterium

Hans Leo Hassler (1564 – 1612)                   Cantate Domino

Johann Steuerlein (1546 – 1613)                 Mit Lieb bin ich umfangen

John Bennet (asi 1575 – 1614)                    Weep, o mine eyes

Michael Praetorius ( 1571 – 1621)               Gebor´n ist uns Emmanuel

                                                                Es ist ein Ros´ entsprungen

                                                                Liebste, lass uns eilen 

                                                                (Ballet)

Giovanni Gastoldi (asi 1550 – 1622)            Questa dolce Sirena

Thomas Weelkes (asi 1575 – 1623)              The nightingale

Orlando Gibbons (1583 – 1625)                   The silver swann

John Dowland (1562 – 1625)                       Come again

                                                                What if I never speed

Ludovico da Viadana (1560 – 1627)              Exsultate justi

Heinrich Schütz (1585 – 1672)                     Aller Augen

Johann Hermann Schein (1586 – 1630)        Verleih uns Frieden

John Wilbye (1574 – 1638)                          Adieu, sweet Amaryllis

Claudio Monteverdi (1567 – 1643)               Lasciate mi morire

Thomas Bateson (asi 1570 – 1630)               Your shining eyes

Daniel Friderici (1584 – 1638)                     Drei schöne Dinge

Francis Pilkington (asi 1562 – 1638)            Rest, sweet nymphs

Johann Staden (1581 – 1634)                     Danket dem Heren alle Zeit

Johanes Jeep (1582 – 1644))                      Musica, die ganz lieblich 

                                                                Kunst

Johann Walter (1490 – 1870)                      Stimmt an

 

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

II.

Z HUDEBNÍ  HISTORIE (asi 1650 – 1950)

 

Obsah:

 

Henry Purcell (1659 – 1695)                    I gave her cakes

                                                            Come ye sons of art

Orlando di Lasso (1532 – 1594)                Musica

Dietrich Buxtehude (1637 – 1707)           Cantate Domino

Šimon Brixi (1693 – 1735)                       Raduj se, nebe

Antonio Lotti (1667 – 1740)                    Missa brevis (Kyrie, Sanctus,  

                                                            Benedictus, Agnus Dei)

Heinrich Isaac (před 1450 – 1517)           Nun ruhen alle Wälder

     upr. J. S. Bach (1685 – 1750)

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)     Psallite Deo nostro in laetitia

Johann Crüger (asi 1653)                      Jesu, meine Freude

     upr. J. S. Bach (1685 – 1750)

Josef Seger (1715 – 1782)                      Christus nobis natus est

Joseph Haydn ( 1732 – 1809)                  Alles schweiget

Felix Mendelssohn–Bartholdy (1809 – 1847)   Es fiel ein Reif

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)   Die Nachtigall

                                                               V´amo di core

Michael Haydn (1737 – 1800)                  Tenebrae factae sunt

Franz Schubert (1797 – 1828)                 Der Lindenbaum

Felix Mendelssohn–Bartholdy ( 1809 – 1847)  Wirf dein Anliegen 

                                                                   auf den Herren

                                                            Jauchzet dem Herren

Anton Bruckner (1824 – 1896)                 Locus iste

                                                            Ave Maria

Johannes Brahms (1833 – 1897)              In stiller Nacht                                                                                         

                                                            Waldesnacht

                                                            Rosmarin

Bedřich Smetana (1824 – 1884)               Proč bychom se netěšili

Ferenc Liszt (1811 – 1886)                      Salve Regina

                                                            Ave maris stella

Antonín Dvořák (1841 – 1904)                 Vyběhla bříza běličká

     upr. L. Janáček (1854 – 1928)            Holub na javoře

                                                            Šípek    

Karl Nenned (1778 – 1839)                  Schlaf wohl, du Himmelsknabe

     upr. Max Reger (1873 – 1916)

Leoš Janáček (1854 – 1928)                    Kačena divoká

Jean Sibelius (1865 – 1957)                    Sydämani laulu

Hugo Distler (1908 – 1942)                     Verleih uns Frieden

Bohuslav Martinů (1890 – 1959)              Sen

                                                            Chceme my se, chceme

 

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

III.

DUCHOVNÍ  HUDBA  2. POLOVINY  XX. A  XXI. STOLETÍ

 

Obsah:

 

Petr Eben (1929 – 2007)                Bože Otče, buď s námi

                                                    („Cantica Comeniana I.“)

Petr Eben (1929 – 2007)                Kristus, jenž byl dán na smrt

                                                    („Cantica Comeniana I.“)

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)          Missa brevis, op. 176

                                                     (Kyrie, Sanctus, Agnus Dei)

Jaroslav Herden (1931 – 2010)       Agnus Dei

Antonín Tučapský (n. 1928)          Tristis est anima mea

                                                    („Pět postních motet“, č. 1)

Antonín Tučapský (n. 1928)          Pater mi

                                                    („Pět postních motet“, č. 2)

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)          Alleluia, op. 321

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)          Lacrymosa

                                                    („Requiem“, op. 252)

Jan Hanuš (1915 – 2004)               Zpívejte Hospodinu, op. 65/XI/3a

Petr Eben (1929 – 2007)                From life to life

Jiří Laburda (n. 1931)                  Poselství

Zdeněk Pololáník (n. 1935)           Ave Maria

Zoltán Kodály (1882 – 1967)          Pange lingua

Igor Stravinskij (1882 – 1971)        Ave Maria

Lajos Bárdos (1899 – 1986)            Libera me

Georgius Bárdos (1905 – 1991)       Eli, Eli!

Randall Thompson (1899 – 1984)    Alleluia

Franz Biebl (1906 – 2001)               Ave Maria

Arr.: Knut Nystedt (n. 1915)          Immortal Bach

Józef Świder (n. 1930)                  Alleluja

Vytautas Miškinis (n. 1954)            Ave Regina coelorum

Gordon Young (n. 1911)                 Alleluia

Knut Nystedt (n. 1915)                  Gelobt sei, der da kommt

 

 

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

IV.

SVĚTSKÁ  HUDBA  2. POLOVINY  XX.  A  XXI.  STOL.

 

Obsah:

 

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)                No man is an island

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)                In semita iusticiae vita

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007)                Tolita toten

Zdeněk Lukáš (1928 – 2007                 Ej, lásko, lásko

Jan Málek (n. 1938)                           Vivat Musica

Jiří Teml (n. 1935)                            Sapientia IV. (1. Stultitia,

                                                         2. Munditia, 3. Vanitas)

Petr Eben (1929 – 2007)                     Stálá láska

Jiří Laburda (n. 1931)                        Predo dvermi zelený majerán

Jiří Laburda (n. 1931)                        Hezká Andulka

Jiří Laburda (n. 1931)                        Janošek

Miroslav Raichl (1930 – 1998)              Chodský den

Lajos Bárdos (1899 – 1986)                  Cantemus

Romuald Twardowski (n. 1930)           Namawiala Kasia

Iván Eröd (n. 1936)                             Viva la musica

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

V.

ÚPRAVY  ČESKÝCH,  MORAVSKÝCH  A  SLEZSKÝCH

LIDOVÝCH PÍSNÍ

 

Obsah:

 

Jiří Laburda                  K Borkojicům cesta (česká)

                                    Vlaštovička lítá (česká)

                                    Počkej, holka, neutíkej! (česká)

                                    Já mám svou panenku v Roudnici (česká)

Jaromír Klobouk            V dobrém jsme se sešli (česká)

Jaroslav Herden            Kdes, holubičko, lítala (česká)

Miroslav Košler             Za tou naší stodoličkou (česká z Chodska))

Václav Trojan               Měla jsem chlapce (česká)

Jaroslav Krček              Což se mně, má milá, hezká zdáš (česká)

Jindřich Jindřich           Dyby se sedláci (jihočeská)

                                    Žádnej neví (jihočeská)

Miroslav Raichl             Což ten slavíček (česká z Chodska)

Václav Trojan               Chodíl sem mnoho let (jihočeská)

                                    Líto je mně, má matičko (česká svatební)

Jaroslav Herden            Když tě vidím (česká)

Zdeněk Lukáš                Už ho vedou Martina (česká)

Petr Eben                     Až já pojedu (česká)

Jiří Laburda                  Ej, toč sa, děvče (moravská)

Jaroslav Herden           Stála Kačenka u Dunaja (moravská)

                                   Krásná panna přemilého syna (moravská)

Oldřich Hilmera              Jenom ty mně, má panenko, pověz 

                                          (moravská) 

Josef  Pančík a Petr Řezníček      Okolo Hradišča (moravská)

Zdeněk Lukáš                 Támhle je lúka (moravská)

Boleslav Vomáčka          Ta kněždubská věž (moravská ze Slovácka)

Antonín Tučapský           Sadaj, slniečko horúce (moravská)

Oldřich Halma                Mikulecká dědina (z moravsko–slovenského

                                           pomezí)

                                     Veru si ty, šohajíčku 

                                         (z moravsko–slovenského pomezí)

Karel Reiner                  Běži voda, běži (slezská)

Miroslav Raichl              Tancuj, tancuj (moravská)

Zdeněk Lukáš                 Rožnovské hodiny (moravská)

Jan Vičar                       Zachodí slunéčko (z moravských Kopanic)

Miroslav Raichl              Ach, dolina, dolina (moravská)

                                     Škoda ťa, synečku (moravská)

Leoš Janáček                 Ty ukvalsky kosteličku (lašská)

Rudolf Wünsch               V Kyjovicoch děvuch hojně (slezská)

Miroslav Raichl              Lečala rybička (slezská)

 

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

VI.

ÚPRAVY CIZÍCH LIDOVÝCH PÍSNÍ

 

Obsah:

Jiří Laburda                       Spievaj si, slávičku (slovenská)

Helmut Bornerfeld              O du schöner Rosengarten (německá)

Boleslav Vomáčka              Hej, pofukuj, povievaj (slovenská)

Ivan Hrušovský                   Zahučali chladné vetry (slovenská svatební)

Ján Cikker                          Na kamenečku sedela (slovenská)

Zdeněk Lukáš                      Ďateľ na dube (slovenská)

Oldřich Hilmera                  Tańcowala Magdalena (polská)

Oldřich Hilmera                  Rum tadara hej dana (polská)

Stanislav Wiechowicz         Pragna ocki (polská)

Emil Adamič                       Rasti rožmarin (slovinská)

Mykola Leontovyč               Ščedryk (ukrajinská)

Janis Cimze                        Riga dimd (lotyšská)

József Karai, Éva Kollár      A jó lovas katonának (maďarská)

Zoltán Kodály                     Esti dal (maďarská)

Lajos Bárdos                       Janos bacsi hegedüje (maďarská)

Daróci Bárdos Tamás           Muzikus–dal (maďarská)

Jiří Laburda                        Aven Roma (romská)

Jiží Laburda                        Soske khere džava (romská)

Jan Málek                           Čhajori romaňi (romská)

Gil Ademá                          Shalom aleichem (izraelská)

Malcolm Goldring                Marly One Morning (anglická)

Peter Hammersteen            Amazing grace (skotská)

Peter Hammersteen            Greensleeves (skotská)

James E. Moore                  An Irish Blessing (irská)

Richard Elfyn Jones            Tra bo dau (waleská)

                                         I Like the Flowers (anglická)

     Ostinato: Henry O. Milsby

Cyril Winn                         The Ash Grove (waleská)

Einar Kampp                     Tingluti, tangluti lustedilej (dánská)

Kenny Drews                     I slovens dybe stille ro (dánská)

                                        Frere Jacques (francouzská – kánon)

                                        Le coque (francouzská – kánon)

                                        Entendez vous (francouzská – kánon)

Vic Nees                           Je t´aurai, ma brunette (francouzská

                                            z Burgundska)

Willi Träder                      A la claire fontaine (francouzská)

Oswald Jaeggi                 In Klausn isch Kirchtig (z Jižního Tyrolska)

M. Groba                          O vos galo comadre (galská)

Baltazar Bibiloni               La Dama de Mallorca (z Mallorcy)

Antoni Pérez–Moya           El rossinyol (katalánská)

Dante Andreo                   La Tarara (španělská z Andalusie)

Enrico Carrapatoso           A rolinha (ze severního Portugalska)

Knut Nystedt                    Pal sine honur (norská)

Jón Ásgeirsson                  Vísur Vatnsenda–Rósu (islandská)

Ilmari Krohn                     Kesäillalla (finská)

Hugo Alfvén                      Och jungfrun hon gar i ringen (švédská)

Robert Sund                     Vem kan segla (švédská)

Hugo Alfvén                      Uti var hage  (švédská)

                                        Canoe – Round (kanadská – kánon)

Lorenz Maierhofer            Oh Shanendoah (americká)

Siegfried Winter               Cotton Needs a Picking (americká)

Uve Urban                        Linstead Market (jamajská)

Eduardo M. Tomer            Ay! Linda amiga (španělská)

Christian Bollmann           Evening Rise (indiánská)

Ralph M. Johnson             Praise, Praise, Praise the Lord! 

                                         (kamerunská procesní)

Kenneth Jennings             Arirang (korejská)

Knud Musmann Jensen      Babuwa (liberijská)

                                        Kuukaburra (australská, kánon)

 

 

 

SBOROVÝ  ZPĚV  NA  GYMNÁZIU

VII.

ÚPRAVY  SPIRITUÁLŮ,  POPULÁRNÍ  A  JAZZOVÁ HUDBA

 

Obsah:

 

Andre Thomas                                Keep Your Lamps! (spirituál)

                                                     Pretty Home (adventní spirituál)

Jester Hairston                              I Can Tell the World (spirituál)

Stephen Collins Foster                    Old Folks at Home (spirituál)

                                                     Nobody Knows (spirituál)

Mores Hogan                                  Josua Fit de Battle of Jerico (spirituál)

Bob Chilcott                                   Didn´t it Rain (spirituál)

William Henry Smith                      Ride the Chariot (spirituál)

Harry T. Burleigh                           Deep River (spirituál)

Norman Luboff                              Where You There (spirituál)

Henry O. Millsby                            I´ve Got Peace Like a River (spirituál)

Otto Kaufmann                              Little David (spirituál)

Otto Kaufmann                              Swing Low, Sweet Chariot (spirituál)

Otto Kaufmann                              Go Down, Moses (spirituál)

Lozenz Maierhofer                         Sinner You Know (spirituál)

Henry O. Millsby                            Lord I know, I´ve Been Changed (spirituál)

Jester Hairston                             Poor Man Lazrus (spirituál)

Paul Ernst Ruppel                          Singin´ Wid a Sword (spirituál)

Kari Ala–Pöllänen                          Babylon´s Falling (spirituál)

Jester Hairston                             Eliah Rock (spirituál)

Bob Carlton                                  Ja – Da

Ray Charles (melodie a slova)       Hallelhjah, I just love him (her) so

         arr.: Robert Sund

Duke Ellington/Irwing Mills           Mood Indigo

(melodie a slova)

         arr.: Finn Roar/Albany Begard

Leo Mathisen (melodie)                To be or not to be

Erik Parker (slova)

         arr.: Erling Kullberg

George D. Weiss/George Douglas  What a wonderfull world

(hudba a slova)

         arr.: Norbert Hanf

V. Clarke (hudba)                         Only you

         M. Vincent John (slova)

         arr.: S. Sigurd Barnet

Andrew Lloyd Webber                  I don´t know how to love him

         Tim Rice (slova)

         arr.: Henry O. Millsby

Georgie Gershwin                        Summertime

         arr.: Hermann Platzer

Andrew Lloyd Webber                  Memory

Trevor Nunn/T. S. Elliot (slova)       

arr.: Henry O. Millsby

Calvin Carter/James Hudson/Bracken   Goodnight, sweetheart

         arr.: Robert Sund

John Lennon/Paul McCartney       Yesterday

         arr.: Henry O. Milsby

Charles Fox                                  Killing me softly

         Normann Gimbel (slova)

         arr.: Carsten Gerlitz

George Gershwin                          Somebody loves me

         Ballard MacDonald/B. G. De Sylva (slova)

Volně podle Leopolda Mozarta         Bourrée for W. A.

         arr.: Henry O. Millsby

Georg David Weiss/Hugo Peretti/

Luigi Creatore                               Can´t help falling  in love

         arr.: Ejvind Deniso

B. Ram/A. Rand                              Only you (and you alone)

         arr.: Urs Ehrenzeller

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

Kontakt

www.jirikolar.cz jirkol16@gmail.com